10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی

10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی

10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی می‌تواند بر روی اثربخشی و فرایند کار تاثیرات بسزایی بگذارد.

توصیه‌هایی برای نوشتن گزارش بازاریابی

 1. فکر کردن در مورد اهداف خلاصه اجرایی‌تان
 2. توصیف کردن شرکت‌تان
 3. بیان کردن اهداف تحقیقات خود
 4. بررسی و تحقیق درباره توانایی‌تان در دسترسی به مخاطب
 5. نرخ تبدیل بازاریابی را نشان دهید
 6. پذیرفتن هر گونه مشکل در جمع آوری داده‌ها یا بخش‌های ناقص
 7. پیش بینی روند آینده
 8. محاسبه کردن مدت بازاریابی سرمایه‌گذاری
 9. انجام دادن نظرسنجی و جمع آوری نتایج آن‌ها
 10. استفاده کردن از گزارش بازاریابی‌تان برای ایجاد تغییرات در تجارت

1. فکر کردن در مورد اهداف خلاصه اجرایی‌تان

مهم است که یک خلاصه یک صفحه‌ای یا حداکثر دو صفحه‌ای از نتایج تحقیقات بازاریابی خود تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی نکات مهم و کلیدی گزارشتان را در این خلاصه بیان کرده اید. اغلب افراد در ابتدا خلاصه شما را می‌خوانند تا یک دید کلی و سریع از نتایج به دست آورند.

این خلاصه شامل جزئیات مشخص، ارقام و اعداد گزارشتان باشد. تمامی جزییات را شماره‌گذاری کنید به نحوی که در گزارش‌تان جلب توجه کند.

2. توصیف کردن شرکت‌تان، 10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی

توصیف کردن تمامی مواردی که شرکت شما انجام می‌دهد، محلی که در آن واقع شده است و نوع کارکنانی که دارید و سایر جزییات سازمانی دیگر. در ضمن محصولات و اهداف خود را برای تولیدات یا فروش آتی شرح دهید.

3. بیان کردن اهداف تحقیقات خود

یکی از  10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی، بیان کردن اهداف تحقیقات خود است. سعی کنید که گزارش‌تان مشخص باشد در تحقیقات بازاریابی‌تان چه چیزی را مشخص کنید. این مسئله می‌تواند شامل موضوعاتی باشد که بیان می‌شود از جمله این که آیا بازاریابی‌تان در محتوا مفید بوده است یا نه.

نوشتن گزارش بازاریابی

آیا به مخاطب صحیح دسترسی دارید یا نه. آیا در مورد محصولات خود به خوبی به مشتریان اطلاع‌رسانی می‌کنید یا نه. یا هر اقدام دیگری که در این خصوص انجام می‌دهید.

4. بررسی و تحقیق درباره توانایی‌تان در دسترسی به مخاطب

هدف اصلی و کلیدی تحقیقات بازاریابی این نکته است که شما چقدر در جلب رضایت افراد و مخاطبان هدف خود جهت خرید محصولاتتان موفق بوده اید. مطمئن شوید که مشتری که از محصولات شما خرید خواهد کرد شما به او دسترسی و ارتباط برقرار می‌کنید. در صورتی که این چنین نیست دلیل اینکه تصور می‌کنید که کار شما صحیح است چیست همچنین پیشنهاد و راهکاری برای انجام دادن یک کار متفاوت ارائه دهید.

5. نرخ تبدیل بازاریابی را نشان دهید

نرخ تبدیل بازاریابی را نشان دهید یکی از 10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی است. در واقع ارقام نشان‌دهنده تعداد مشتریان بالقوه یا بازدیدکنندگان وبسایت شما هستند که عملا محصولی را از شما خریداری کرده اند. این را با شمارشگر ترافیک سایت مورد ارزیابی قرار دهید. در صورتی که این اعداد کم است می‌بایستی توضیحاتی در مورد مشکل ساز بودن آن بدهید و راهکاری برای بهبود و رفع آن در نظر بگیرید.

6. پذیرفتن هر گونه مشکل در جمع آوری داده‌ها یا بخش‌های ناقص

خلاصه عملکردتان باید در برگیرنده بخشی باشد که در آن توضیح می‌دهید آیا در جمع آوری داده‌های با مشکلاتی مواجه بودید یا خیر. این سوال می‌تواند به توضیح بخش‌ها یا موضوعات ناقص یا حذف شده کمک کند. در برخی از مواقع ممکن است هیچ راهکاری برای تجارت یک سری داده‌ها و اطلاعات به صورت موثق وجود نداشته باشد. در صورتی که در خلاصه عملکرد شما چنین مسئله‌ای وجود دارد علت آن را شرح دهید.

7. پیش بینی روند آینده، 10 توصیه برای نوشتن گزارش بازاریابی

خوب است به جای اینکه تنها عملکرد روش‌های بازاریابی گذشته را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهید نگاهی به میزان اثربخشی و تاثیرگذاری کمپین‌های آینده بیندازید. هر عاملی را که تصور می‌کنید احتمال دارد که در این حوزه ایفای نقش کند. این عوامل می‌تواند نظیر آدم‌های بیشتری روی خط اینترنت، ترافیک بیشتر به لینک‌های مرتبط با وبسایت شما باشد یا هر روند دیگری که فکر می‌کنید به روش‌های بازاریابی‌تان کمک می‌کنند یا آسیب می‌زنند.

پیش بینی روند آینده توصیه هایی برای نوشتن گزارش بازاریابی

در حقیقت سایر رقبا همگام با موفقیت شما پیش می‌روند. مدت زمان قابل ملاحظه‌ای رقبای بیشتری را جلب می‌کند؛ به همین دلیل است که فعلا رقبای مستقیمی ندارید. با خیال آسوده در سال‌های آتی می‌توانید برای حفظ مزایای رقابتی‌تان به رغم ورودی‌های جدید به بازار می‌توانید اقدام به برنامه ریزی و نقشه و طراحی را از پیش به صورت آماده داشته باشید.

8. محاسبه کردن مدت بازاریابی سرمایه‌گذاری

بسیار مهم است که بدانید آیا پولی که برای تبلیغات خرج می‌کنید به اندازه کافی ارزش دارد که عایدی نصیب شما شود یا نه. خیلی ساده است که مخارج خود را در کمپین‌های بازاریابی مخصوصی جمع آوری کنید و آن را با میزان فروشی که از هنگام شروع آن کمپین‌ها افزایش پیدا کرده است مقایسه کنید.

به خاطر داشته باشید که بین به کار بستن کمپین بازاریابی و نتایج قابل ملاحظه در میزان فروش وقفه قابل توجهی افتاده است. ارزشی که نسبت به صرف پول بابت تبلیغات نصیب‌تان می‌شود را در نظر بگیرید.

9. انجام دادن نظرسنجی و جمع آوری نتایج آن‌ها

در سایت یک صفحه اختصاص به نظر سنچی های مشتریان قرار دهید. با استفاده از یک ایمیل کمپین بازاریابی این کار را به راحتی انجام دهید. از گروه های تمرکز اطلاعاتی را دریافت کنید. تمامی توجه و تمرکزتان را بر روی مخاطب هدفتان بگذارید.

 • برای بیشترین بهره‌وری از گروه تمرکزتان با دقت سوال بپرسید از قبل برنامه ریزی کنید. در داخل گزارش بازاریابی خود سوالاتی که از مشتری می‌پرسید را یادداشت کنید و دلیل اینکه این سوالات مهم است را مطرح کنید.
 • در گروه نظرسنجی یا تمرکزتان از افراد بپرسید که برای نخستین بار چطور با محصولات شما آشنا شدند. ممکن است برخی از مشتریان شما با مطالعه پست‌ها و وبلاگ‌های شما با کار شما و محصولات و خدمات شما آشنا شوند.
 • نتایج هر دو گروه نظرسنچی و گروه تمرکزتان را مستند کنید. گزارش بازاریابی باید شامل پرسش‌هایی باشد که پاسخ‌ها به خواننده درصد هر کدام از پاسخ‌ها را اطلاع رسانی کنید.

10. استفاده کردن از گزارش بازاریابی‌تان برای ایجاد تغییرات در تجارت

هدف از تحقیقات بازار این است که متوجه شوید که چه مواردی کارساز و مهم هستند و چه زمانی نیاز به بهبود و ارتقاء دارد. در صورتی که بخواهید تغییرات صحیحی اعمال کنید قادر خواهید بود که بدون افزایش بودجه بازاریابی تان، بازاریابی پرسودی انجام دهید.

 • بازده زمانی که مشتریان محصولات‌تان را متفاوت‌تر و بهتر از سایر محصولات رقبا مشاهده می‌کنند را مورد بررسی قرار دهید.
 • در صورتی که تفاوتی بین آن‌ها مشاهده نمی‌کنید به عمق پاسخ‌های آن‌ها پی ببرید و تلاش کنید تا علت را جویا شوید.
 • در مورد برخ از نتیجه‌گیری‌ها تصمیمات خود را اتخاذ کنید.

تصمیم بگیرید که در وبسایت و دیگر بخش‌های ارتباطی بازاریابی‌تان چه تغییراتی لازم است انجام دهید که بعد از یک دوره زمانی می‌توانید تغییرات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید تا متوجه شوید که چگونه بر سهام بازارتان اثر گذاشته اند. برای ارزیابی اثر تغییراتی که اتخاذ کرده‌اید تحقیقات بازاری بیشتری انجام دهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *