4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی

4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی

4 ویژگی ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی یا همان بازاریابی خدمات است. به این صورت عمل می‌کند که آن‌ها را از کالاهای مادی متمایز می‌کند و برنامه‌های بازاریابی خدمات را تحت شعاع قرار می‌دهد.

ویژگی‌های اصلی بازاریابی مالی اعم از:

  1. تفکیک ناپذیر بودن
  2. غیر قابل ذخیره‌سازی
  3. غیر ملموس بودن
  4. متغیر بودن یا ناهمگن بودن

1. تفکیک ناپذیر بودن، 4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی

میزان تفکیک ناپذیری بازاریابی مالی بستگی به نوع خدمات و تامین‌کننده اصلی وابسته است. تفکیک‌ناپذیری خدمات از تامین‌کنندگان مانند: خدمات دریافتی از طریق مشتری که برای پرداخت مبلغ حضوری به بانک مراجعه می‌کند همواره موقعیت یکسان نیست.

در حال حاضر در بازاریابی مالی بیشتر از قراردادهای روزمره با استفاده از خدمات الکترونیکی مانند ATM انجام می‌شود. به علت گستردگی این دست از تجهیزات در موسسه‌های مختلف بیشتر مشتریان با تامین‌کنندگان اصلی خود به صورت مستقیم در ارتباط نیستند.

بیشتر خدمات مالی نیز از طریق واسطه‌ها ونمایندگی‌های مختلف به فروش می‌رسد. این اقدام درباره‌عدم هماهنگ بودن محصولات و خدمات با اهداف مشتری باعث بروز نارضایتی و مشکل خواهد شد.

بازاریابی مالی

برخی از خدمات مانند پاس کردن چک‌های مسافرتی و تبدیل ارزهای مسافران و موسسات کارت‌های اعتباری بیشتر نمایندگی‌های خارجی نیز دارند. اعتبار تامین‌کننده واقعی خدمات به صورت موسسه کارت اعتباری به صورت کامل به عملکرد و قابلیت این شعبات وابسته است.

2. غیر قابل ذخیره‌سازی، 4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی

در واقع میزان غیر قابل ذخیره بودن به نوع خدمات بستگی دارد. در بازاریابی مالی به دلیل‌عدم پرداخت یک فقره چک در زمان تعیین شده ممکن است ناشی از وجود نقص در سیستم باشد. در این صورت منافع مشتری غیرقابل جبران خواهد بود؛ به همین دلیل می‌توان بیان کرد که این نوع خدمات غیر قابل ذخیره هستند. با تمامی این تفاسیر بازاریابی مالی معمولا پایدار است. چنانچه که منافع مشتری کاملا مورد استفاده قرار نگیرد، چیزی از ارزش‌های آن‌ها کاسته نخواهد شد سپس در فرصت‌های بعدی می‌توانید با استفاده از وام یا سرمایه‌گذاری منابع بانک را به راحتی تامین کنید.

در واقع به صورت همزمان تولید و مصرف نمی‌شوند. چنانچه که شعبه در یک روز بخصوص ارباب رجوع نداشته باشد نه تنها ممکن نیست ضرر کند بلکه احتمال دارد سود بیشتری کسب کند؛ به این دلیل که کارمندان شعبه می‌توانند با آرامش خاطر بیشتری به کارهای عقب افتاده خود رسیدگی کنند.

مشتریان بیشتر از محصولات مالی را پایدار یا طولانی مدت می‌دانند. قرداد بیمه در لحظه تمام می‌شود؛ در حالی که یک خدمت طولانی مدت محسوب می‌شود. بیشتر، تولید و مصرف در بازاریابی مالی بعضی از موسسات مالی تحت شرایط ویژه‌ای تسهیلات وام سریع یا همزمان را راه اندازی کرده اند.

3. غیر ملموس بودن، 4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی

یکی از 4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی، غیر ملموس بودن است. این دست از خدمات تامین‌کننده خدمات به شدت سعی در جهت ملموس ساختن این خدمات برای مشتریان دارند.

به عنوان مثال: دفترچه حساب پس‌انداز تعاونی‌های مسکن، بانک‌ها و کارت‌های اعتباری. این دست از خدمات به دلیل اطمینان یافتن از کیفیت خدمات و معرفی موسسه همچنین بهبود موقعیت سازمان از محصولات مادی برای مشتریان خود استفاده می‌کند.

4. متغیر بودن یا ناهمگن بودن، 4 ویژگی منحصر به فرد بازاریابی مالی

روند قرارداد خدمات مالی به دلیل پیچیدگی‌ها و دشواری‌ها همچنین تغییرات زیادی که وجود دارد از یک شرکت به شرکت دیگر یا حتی داخل یک موسسه امکان‌پذیر است. هر چقدر وابستگی فرایند خدمات و بازاریابی مالی به تجهیزات اتوماتیک بیشتر باشد به همان میزان استاندارد بودن فرایند بیشتر خواهد بود؛ به همین دلیل احتمال دارد که فرایند ساده توسط ATM به صورت استاندارد یا توسط کارمند شعبه بسته به نوع فعالیتی که دارد ارائه شوند.

بازاریابی مالی

از لحاظ مشتری استاندارد بودن کامل لزوماً خوشایند نیست. چنانچه که مشتری نیاز فوری داشته باشد کارمند بانک بر اساس نیاز مشتری سود بانک را به دنبال خواهد داشت. در صورتی که در خصوص انجام عملیات توسط ATM هیچ کدام از این مزایا وجود نخواهد داشت. برخی از مشتریان درخواست سریع عملیات را دارند و برخی دیگر نیز ممکن است انجام دادن عملیات را همراه با گفتگوهای خودمانی ترجیح دهند. توجه نمودن به مشتری پایه اصلی سازمان است. چه سازمان‌هایی که با قراردادهای ساده مانند پرداخت صورت حساب سروکار دارند یا سازمان‌هایی که در زمینه فعالیت‌های طولانی مدت مانند وام مشغول هستند. مطابق با روش و نیازهای فردی مشتریان حدالامکان بهترین شیوه را برمی گزینند.

مهم‌ترین وظیفه در بازاریابی مالی

مهم‌ترین وظیفه در بازاریابی مالی مطلع کردن مشتریان از مزیت‌های طولانی مدت سرمایه‌گذاری و مزایای خدمات مالی است. این امکان وجود دارد که سالیان طولانی سودی برای آن‌ها نداشته باشد یا مشتریان تمایلی به تفکر در مورد این نیازها نداشته باشند. تامین‌کنندگان خدمات مالی باید ناهماهنگی‌های شناختی را در مشتریان کاهش دهند و تا جایی که این امکان وجود دارد مانع منصرف شدن آن‌ها شوند.

در حال حاضر بسیاری از خدمات مالی مطابق با قانون به صورت مشروط به مشتریان فروخته می‌شوند که در صورت تغییر دادن نظر مشتریان می‌توانند قرارداد را فسخ کنند یا شرکت براساس قانون بسته به شرایط بازار، خدمات بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار دهد. تمامی مواردی که باعث ملموس‌تر شدن خدمات می‌شود مانند: اسناد دقیق و معتبر و تضمین بازپرداخت به مشتریان می‌بایستی از طریق تامین‌کننده خدمات مورد توجه قرار گیرند.

البته بازاریابی مالی ویژگی‌های دیگر هم دارد که کارشناسان فروش باید آن‌ها را مورد توجه قرار دهند. این دست از ویژگی‌ها برای تمامی خدمات یا تمامی تامین‌کنندگان خدمات یکسان نخواهد بود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *