5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان

5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان

5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان می‌تواند فروش شما را دو چندان کند و در نهایت رضایت مشتریان را برآورده کند. فروش در هر تجاری بسیار مهم و ضروری است که بعضی از بزرگان و متخصصان از فروش به عنوان روح در کالبد هر کسب و کاری یاد می‌کنند. کارشناسان فروش معتقد هستند که اگر کسب و کاری فروش نداشته باشد مانند انسانی است که روح در بدن ندارد؛ به همین دلیل کسب و کاری که فروش ندارد کسب و کاری است که مرده یا در حال تمام کردن عمرش است، برهمین اساس چنانچه که می‌بایستی تمام تلاش خود را برای رسیدن به فروش بیشتر تحقق بخشید.

شناخت و آگاهی از نیاز مشتریان در حقیقت پیش نیاز فروش بیشتر است به همین دلیل اگر بتوانید نیاز مشتریان خود را به خوبی درک کنید اطمینان یابید که محصولات و خدمات متناسب با نیاز وی ارائه گردد. در نتیجه با افزایش فروش ادامه و بقای کسب و کار شما تضمین خواهد شد. چنانچه که شما علاقمند هستید روش‌هایی را پیدا کنید که نیاز مشتریان خود شناسایی کنید. توصیه می‌کنم که تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

نیاز مشتریان چیست؟

نیاز مشتریان موضوعی است که مشتریان سعی می‌کنند آن را برای خود حل کنند. این موضوع باعث ترغیب مشتریان برای استفاده از محصولات و خدمات موجود در بازار می‌کند. همانطور که می‌دانید مشتریان از نیازهای متعددی برخوردار هستند از جمله این نها می‌توان به نیازهای اجتماعی، عاطفی و عملکردی اشاره نمود.

چنانچه که کسب و کار شما فروشندگان و بازاریاب‌های مجرب، با تجربه و توانمند دارد می‌توانید بهترین پاسخ ممکن را به این سوال دهید.

اهمیت شناسایی نیاز مشتریان

شناسایی نیاز مشتریان بسیار حائز اهمیت است. کسب و کارهای موفق، کسب و کارهایی هستند که نیاز مشتریان را به خوبی می‌فهمند و می‌توانند بهترین پاسخ ممکن را به نیاز آن‌ها بدهند.

  1. درک نیاز مشتریان، رمز وفادار کردن مشتریان
  2. یافتن نیازهای مهم مشتریان
  3. کاهش شکایات و بهبود محصولات
  4. درک نیاز و خواسته‌های مشتریان فعلی، جذب کردن مشتریان جدید
  5. درک صحیح نیاز مشتریان، روشی برای کراس سلینگ و آپ سیلینگ

1. درک نیاز مشتریان، رمز وفادار کردن مشتریان

یکی از 5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان، درک نیاز مشتریان است.در صورتی که نیاز مشتریان به طور صحیح درک شود و پاسخ مطلوبی دریافت کند باعث رضایت و خشنودی مشتری خواهد شد و در نهایت مشتری وفادار خواهد ماند. از همین رو رمز رسیدن به رضایت و وفادار ماندن مشتریان، درک نیاز مخاطب است.

2. یافتن نیازهای مهم مشتریان، 5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان

هر کدام از مشتریان نیاز‌های مهم و ویژه‌ای دارند که نیاز به مهارت و توانایی شناخت نیاز مشتریان است. چنانچه که بتوانیم نیازهای مهم و خاص مشتریان را به خوبی درک و شناسایی کنیم می‌توانیم به پاسخ‌های درستی دست پیدا کنیم.

شناسایی نیازهای مشتریان

برخی از اوقات اتفاق می‌افتد که مشتریان نیازهای خاصی دارند در صورتی که به طور صحیح درک نشود و مشتری پاسخ صحیحی دریافت نکند موجب فراری شدن مشتری خواهد شد.

3. کاهش شکایات و بهبود محصولات، 5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان

زمانی که شما نیاز مخاطبان خود را درک کنید علاوه بر اینکه تعداد آن‌ها افزایش خواهند یافت وفاداری آن‌ها نسبت به شما بیشتر خواهد شد در نهایت منجر به کاهش شکایات در کسب و کارتان می‌گردد.

علت شکایات بیشتر به دلیل نقص‌ها و ایرادات محصولات و خدمات است. با درک صحیح نیاز و خواسته‌های مشتریان می‌توانید محصولات خود را ارتقا دهید و هم راستا با نیاز مشتریان و خواسته‌های آن‌ها سازگار و هماهنگ کنید.

4. درک صحیح نیاز مشتریان، روشی برای کراس سلینگ و آپ سیلینگ

از دیگر روش‌های شناسایی نیاز مشتریان، کراس سلینگ یا فروش مکمل و آپ سلینگ یا پیش فروشی است هر دو این روش‌ها از بهترین شیوه‌های افزایش فروش هستند. در هر دو شرایط اصلی درک صحیح از نیاز مشتریان است؛ به همین دلیل است که اگر بتوانیم به خوبی نیاز مشتریان را شناسایی و درک کنیم می‌توانیم از مزایا و شیوه های جدیدتر برای فروش خود استفاده کنیم و درآمد خود را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهیم.

5. درک نیاز و خواسته‌های مشتریان فعلی، جذب کردن مشتریان جدید

درک کردن نیاز مشتریان به صورت صحیح یکی از 5 مزیت شناسایی نیاز مشتریان که موجب افزایش درک نیازها و خواسته‌های آنان می‌باشد.

سبب خواهد شد که مشتری جذب دوستان و آشنایان خود شود و از تجربیات آن‌ها استفاده کند در حقیقت به یک تبلیغ کننده برای تجارت شما تبدیل خواهد شد، به همین دلیل با درک نیاز مشتریان فعلی می‌توانید مشتریان جدیدتری را جذب کسب و کار خود کنید.

تحلیل نیاز مشتریان

برای خلق کردن تجربه بهتر برای مشتریان در ابتدای امر می‌بایستی به نیاز مشتریان پاسخ داده شود برای این منظور لازم است که آن‌ها را تحلیل و بررسی کنید تا بتوانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم. اما به راستی چطور می‌توان نیاز مشتریان را تحلیل کرد؟

با تهیه یک پرسشنامه تحلیلی نیاز مشتریان را با طرح سوال بسنجید. همچنین شرایط خود را از لحاظ تامین نیازهای مشتریان هدف در بازار رقابتی مربوطه مورد ارزیابی قرار دهید.

یافتن نیازهای مهم مشتریان

سوالات مطرح شده باید در مورد برند شما و رقیب باشد. آگاهی و سواد مشتریان خود را نسبت به برند خود بسنجید. چنانچه که با طرح پرسش نامه مشکل دارید می‌توانید:

  • با داده‌های موجود آغاز کنید

این داده‌ها می‌تواند شامل پرسشنامه‌های قدیمی، مصاحبه‌ها یا سوابق تلفنی است.

  • کمک گرفتن از کارمندان بخش پشتیبانی و فروش

یک فهرست طولانی از شکایات، باگ‌های محصولات و درخواست‌ها برای ارتقای سطح کیفی خدمات و محصولاتی که در دست دارند را به صورت مستقیم از مشتریان جمع آوری کنید. تمامی این موارد در کنار یکدیگر می‌توانند لیست مقدماتی نیازها باشند.

پس از جمع‌بندی کلی از پرسشنامه‌ها به دنبال تحلیل آن‌ها از طریق ابزارهای هدف بروید. این روش به شما کمک خواهد کرد که چرا یک مشتری محصول یا خدمات شما را به سایر رقبا ترجیح می‌دهد. علت خرید مشتریان می‌تواند یکی از دلایل زیر باشد:

  • منافع

از لحاظ دیدگاه مشتریان محصول یا خدمات شما منفعتی برای او داشته است به همین دلیل آن را انتخاب کرده است.

  • ویژگی‌ها

مشتری به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد از محصولات و خدمات شما خرید می‌کند.

  • ارزش‌ها

مشتری گمان می‌کند که با خرید محصول یا خدمات شما ارزشی را به دست می‌آورد.

میزان هر کدام از دلایل فوق برای هر مشتری متفاوت است. به همین دلیل خوب است مطالب موجود در پرسشنامه را به سه گروه تقسیم‌بندی کنیم. تا دلیل اینکه بیشترین فروش شما از لحاظ مشتری‌ها چیست و برای بهبود شرایط کسب و کارتان خوب است چه اقدامات دیگری انجام دهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *