9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ و نوعی تغییر قابل محاسبه است که نشان‌دهنده این است که چطور یک شرکت به اهداف کلیدی کسب و کار خود دست پیدا کرده است.

در حقیقت شاخص کلیدی عملکرد بازاریابی به معیارهای ویژه و عددی انواع بازاریابی، بازاریابی خدمات و غیره است که برای بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادن میزان موفقیت یک کمپین بازاریابی و سنجش پیشرفت آن در طی کردن به یک هدف مشخص به کار می‌رود. به همین دلیل است که بعد از برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی بازاریابی، مرحله نهایی سنجش و ارزیابی نتایج است. این دست از اقدامات و اندازه‌گیری بازاریابی KPI می‌توان این قابلیت را ایجاد کند تا استراتژی‌های خود را در طولانی مدت اثربخش‌تر و عملی‌تر نشان دهد.

در حال حاضر با انتخاب معیارهای متناسب با روش‌های بازاریابی، مبنای بازاریابی عملکرد مدرن را کنترل می‌کند. بازاریابی عملکرد امکان تجزیه و تحلیل، بهینه‌سازی و نظارت در هر نوع پیشرفت و توسعه سودآور و پایدار را آشکار می‌سازد. هیچ کدام از افراد تمایلی ندارند که از فعالیت‌هایی که پول و سرمایه شرکت را به هدر می‌دهد و باعث شکست کسب و کار می‌شود، پشتیبانی کند. ردیابی KPIهای بازاریابی شرکت را می‌توانند به تنظیم استراتژی‌های صحیح با بودجه‌های متغیر می‌کند.

در حال حاضر که به خوبی با شاخص‌های عملکرد بازاریابی آشنا شدید و متوجه مفهوم و منظور این نوع بازاریابی شدید؛ ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که چه نیازی به برنامه بازاریابی KPI داریم؟ این شاخص مهم چه کمکی به ما می‌تواند کند؟

دلیل نیاز داشتن به برنامه بازاریابی KPI چیست؟

مسلما بدون اندازه گیری صحیح و دقیق نمی‌توان متوجه شد که عملکرد شما تا چه اندازه‌ای موثر و مطلوب بوده است و تا کجا پیش رفته‌اید. در کدام یک از موارد و موضوعات اشتباه کرده‌اید و به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا نکردید. با انتخاب بازاریابی KPI براساس نوع کسب و کار شما ضروری است.

در حقیقت با رصد کردن KPI‌های اشتباه نتایج عملی و صحیح را به همراه نخواهد داشت و موجب هدر رفتن انرژی وقت شما خواهد شد؛ به همین دلیل نیاز شما به بررسی مهم‌ترین شاخص عملکرد بازاریابی، می‌تواند یک اصل اساسی در بررسی و استراتژی‌های شرکت باشد؛ لذا مهم‌ترین شاخص بازاریابی در چه مواردی تعریف می‌شود؟ اصلی‌ترین این شاخص‌ها چیست؟

انواع شاخص‌های مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که کدام یک از KPI بازاریابی را ردیابی کنید. این نکته که بتوانید مهم‌ترین مواردی که اهمیت فوق‌العاده‌ای برای بازاریابی دارد را پیدا کنید و مطابق با آن‌ها استراتژی و سیاست‌های کمپین خود را طراحی کنید به هیچ عنوان نمی‌تواند یک فهرست کاملی از KPI‌ها تدوین کند.

  1. ارزش طول عمر مشتری
  2. نرخ تبدیل ترافیک به لید وبسایت
  3. هزینه به ازای لید
  4. هزینه جذب مشتری
  5. نرخ تبدیل لید به مشتری
  6. Lead to MQI ratio
  7. MQL to SQL ratio
  8. متوسط زمان تبدیل
  9. نرخ بازگشت مشتری

1. ارزش طول عمر مشتری

یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین شاخص‌های KPI‌های بازاریابی است؛ به این دلیل که با کنترل این معیار می‌توان متوجه شد که چه مقدار پول و هزینه را حاضر هستید برای دریافت و جذب مشتریان جدید خرج کنید.

شاخص‌های مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

در حقیقت این ابزار قصد دارد که سود خالص از ارتباط با مشتری را برای سازمان محاسبه کند. این دست از معیارهای بازاریابی تعیین‌کننده هزینه‌های بازاریابی شما در آینده است که باید به کجا و سرمایه‌گذاری بر روی کدام بخش انجام دهید بسیار مفید و موثر است. به هر میزانی که سرمایه مشتری یک شرکت زیاد باشد این امکان وجود دارد که قیمت بیشتری را برای برند شخصی خود درخواست کند. با بررسی‌های KPI بازاریابی، به میزانی که CLV بیشتر باشد. در نتیجه موجب خواهد شد که به شما کمک کند تا فعالیت‌های بازاریابی ناکارآمدی که در آن هزینه‌های زیادی برای مشتری کردید و در نهایت مورد انتظار شما نبوده است را شناسایی و از بین ببرید.

2. نرخ تبدیل ترافیک به لید وبسایت

نرخ تبدیل ترافیک به لید وبسایت رابطه تعداد کل بازدیدکنندگان وبسایت و پیوندهایی که باعث تبدیل مشتری به فروش و خدمات و محصولات می‌شود اشاره می‌کند. در حقیقت بررسی شاخص عملکرد نرخ تبدیل ترافیک به لید وبسایت به خصوص در کسب و کارهایی که از وبسایت خود به عنوان یک ابزار تجاری نگاه می‌کنند بسیار مهم و ضروری است.

اگر نرخ تبدیل این معیار بیشتر از 2 تا 4 درصد باشد. استراتژی تولید محتوای شما موفق‌تر خواهد بود و مشتریان بالقوه‌ای به سوی سایت شما جذب خواهند شد؛ نه تنها صرف اینکه از طریق مطالب کاربر پسند افرادی را به سوی سایت هدایت کنند بدون اینکه به مشتری تبدیل شوند.

برای اندازه گیری نسبت به نرخ تبدیل ترافیک به لید وبسایت، باید تعداد کل بازدیدکنندگان را بر تعداد لیدهای یک بازه زمانی مشخص تقسیم‌بندی کنید. هدف اصلی این شاخص افزایش نرخ تبدیل است که حداقل هزینه را برای هر لید در نظر بگیرید.

3. هزینه به ازای لید، 9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

هزینه به ازای لید یکی از معیارهای مهم عملکرد دیجیتال مارکتینگ که توسط فعالیت‌های بازاریابی با شرکت و تجارت شما آشنا شده‌اند و تعامل شده‌اند. با استفاده از تقسیم‌بندی هزینه‌های یک کمپین خاص بر روی تعداد لیدهای تولید شده اندازه گیری کنید. سپس رقم به دست آمده به شما کمک خواهد کرد تا مکان‌ها و کمپین‌هایی که سرمایه‌گذاری و بازاریابی شما بر روی آن‌ها نتایج مثبتی برجای گذاشته است را شناسایی کنید. سپس بر روی ان‌ها تمرکز بیشتری بگذارید. این مسئله می‌تواند از طریق نرم افزارهای تجزیه و تحلیل بازاریابی حرفه‌ای صورت گیرد.

کاملا منطقی به نظر می‌رسد که معیار زمان برای بررسی CPL را در نظر بگیرید سپس مشاهده کنید که چه زمانی با بیشترین درآمد یا کمترین درآمد روبرو خواهید شد.

4. هزینه جذب مشتری

یکی از 9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ، هزینه جذب مشتری است. این معیار در تعریف مجموعه هزینه‌های در نظر گرفته شده یک شرکت، برای فروش و بازاریابی به منظور جذب یک مشتری جدید در یک بازه زمانی تعیین شده مطرح می‌کند.

مجموعه هزینه‌های فروش و بازاریابی از جمله کلیه برنامه‌های تبلیغاتی و بازاریابی، کمیسیون فروش، اضافه پرداختی‌ها، کمپین‌ها و به صورت کلی تمامی هزینه‌هایی که در جذب یک سرنخ فروش جدید و تبدیل آن به مشتری موثر است. این کار علاوه بر اینکه کمکی به افزایش بازده و سود می‌کند بلکه نشانه‌ای برای سلامت فروش، برنامه‌های خدمات مشتری و بازاریابی است. شرکت‌های موفق در عرصه بازاریابی همیشه به دنبال پایین آوردن هزینه‌های جذب مشتری جدید یا CAC هستند.

5. نرخ تبدیل لید به مشتری، 9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

نرخ تبدیل لید به مشتری، تعداد سرنخ فروشی که بعد از گذر کردن از عبور قیف فروش شما، تبدیل به مشتری شده‌اند را محاسبه کنید. این معیار دیدگاه مطلوبی در مورد مفید بودن فعالیت‌های گروه بازاریابی و فروش برای تبدیل لید به مشتری در دسترس شما قرار می‌دهد.

6. Lead to MQI ratio

معیار عملکرد بازاریابی Lead to MQI ratio یک نمونه لید است که مطابق با مجموعه معیارهای مورد ارزیابی در مقایسه با سایر لیدهای دیگر احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به یک مشتری دست به نقد وجود دارد. شاخص نرخ تبدیل سرنخ بازاریابی به فروش، به دنبال افرادی است که بیشتر از سایرین به محصولات شما علاقه‌مند هستند؛ اما هنوز به صورت کامل به شرکت شما تعهدی ندارند.

7. 9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ، MQL to SQL ratio،

سرنخ منتخب فورش یا MQL to SQL ratio که مخفف SQL است. به افرادی گفته می‌شوند که گروه فروش، آن‌ها را برای پیگیری فروش مستقیم استخدام کرده است.

شاخص‌های مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

معیار فروش نرخ تبدیل سرنخ‌های منتخب بازاریابی به فروش، به تعدادی که بعد از تایید و انتخاب توسط گروه بازاریابی، مورد تایید گروه فروش قرار می‌گیرند. این معیار یکی از بهترین استراتژی‌ها برای سنجش کیفیت لیدهای فروش و یک شاخص مهم از چگونگی گزینش لیدها توسط گروه بازاریابی است.

8. متوسط زمان تبدیل، 9 معیار مهم عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ

متوسط زمان تبدیل، نشان دهنده فاصله زمانی بین نخستین تماس یک بازدیدکننده با وبسایت یا محصولات و اجرای عملکرد هدف است. چنانچه که اقدام مورد هدف، تنها یک خرید باشد، زمان تبدیل با طول چرخه فروش همخوانی دارد. این معیار بازاریابی به خصوص در مورد تجارت‌های B2B و تصمیمات گسترده‌ای که در این کسب و کارها گرفته شده است بسیار مهم و اساسی است.

بیشترین پیشنهادی که در این باره می‌توان داشت این است که در ابتدای امر متوسط زمان تبدیل خود را مشخص کنید. سپس به دنبال انواع مختلف تبدیل، کانال‌های بازاریابی، محصولات و کمپین‌ها بروید.

9. نرخ بازگشت مشتری

طبق بررسی‌های انجام شده دریافته‌اند که پیدا کردن مشتریان جدید نسبت به حفظ و بازگشت مشتریان فعلی هزینه بر است؛ زیرا برقراری و حفظ ارتباط با مشتریان فعلی بسیار کم هزینه‌تر از مشتریان جدید است. بعد از انتخاب و ثبت شرکت، اولین کار تمرکز مشتری برای خرید محصول یا خدمات مجدد کالاها به او خیلی راحت‌تر و قابل دسترس‌تر است؛ به همین خاطر سرمایه‌گذاری شرکت‌ها بر روی معیارهای مهم عملکرد (KPI) بازگشت و وفاداری مشتریان بیشتر است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *