12 استراتژی بازاریابی تجهیزات پزشکی

12 استراتژی بازاریابی تجهیزات پزشکی

12 استراتژی بازاریابی تجهیزات پزشکی که برای پزشکان و سرمایه‌گذاران جذاب است. با یک برنامه صحیح و منابع کافی می‌توانید در بازاریابی و فروش تجهیزات پزشکی به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.

بازاریابی تجهیزات پزشکی مشکلات و فرصت‌های بسیاری را پیشروی کسب و کارهای عملی قرار می‌دهد.

روش‌های مهم موفقیت در بازاریابی تجهیزات پزشکی

 1. اطلاع از دیدگاه پزشکان و شیوه‌های درمانی آن‌ها
 2. ارائه اطلاعات کامل به پزشکان
 3. جلب اعتماد پزشکان
 4. تحریک مخاطب به ارائه نظر
 5. استفاده از توزیع‌کنندگان
 6. ارائه محتوای ویدیویی
 7. برپایه وبینار برای بازاریابی تجهیزات پزشکی
 8. نقشه بازاریابی ایمیلی در بازاریابی و فروش تجهیزات پزشکی
 9. تمرکز بر روی بازارهای هدف
 10. تبلیغات و تولید محتوا در رسانه‌های اجتماعی و وبسایت
 11. تمرکز بر روی تصمیم گیرندگان در بازاریابی تجهیزات پزشکی
 12. همکاری تمامی قسمت‌های شرکت در بازاریابی تجهیزات پزشکی

1. اطلاع از دیدگاه پزشکان و شیوه‌های درمانی آن‌ها

بازاریابان برای دریافت نیازها و اولویت‌های پزشکان بهتر است از دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها را جویا شوند.

یک پایگاه داده قدرتمند مانند اطلاعات تماس پزشکان، وابستگی سازمانی، تخصص‌ها، آدرس مطب و غیره به گروه‌های بازاریابی کمک‌های بسزایی می‌کنند.

در حقیقت بازاریاب‌ها بر اساس هر کدام از بیماران یک پزشک با درمان‌های مختلف که به صورت معمول برای آن‌ها تجویز می‌کند.

تجهیزات پزشکی

گروه‌بندی پزشکان نقش بسزایی در میزان موفقیت یک کمپین ایفا می‌کند. به همین دلیل یک شرکت می‌تواند کمپین‌های ایمیلی خود را برای پزشکانی ارسال کند که به تجهیزات پزشکی جدید علاقه نشان می‌دهند؛ با دانستن شیوه‌ها و زمینه‌های علاقه پزشکان می‌توان در همان حوزه اقدام به بازاریابی نمود.

2. ارائه اطلاعات کامل به پزشکان

متخصصان تصمیمات نهایی خود را براساس یافته‌های علمی و پژوهشی می‌گیرند. پیش از سفارش یک دستگاه پزشکی جدید تمایل دارند تا حدالامکان در مورد آن بدانند از نحوه کار گرفته تا فایده آن برای بیمار با خبر شوند.

بازاریابان با عرضه انواع یافته‌ها و تحقیقات بالینی و مطالعات موردی همچنین جزئیات دستگاه احتمال خرید یک محصول را افزایش می‌دهند.

3. جلب اعتماد پزشکان

یکی از دغدغه‌های پزشکان تامین کنندگان مختلفی شامل شرکت‌های فروش تجهیزات پزشکی و شرکت‌های دارویی هستند که با آن‌ها تماس می‌گیرند.

ممکن است یک پزشک چندین سال از تجهیزات پزشکی رقیب استفاده شما استفاده کند. به همین دلیل اگر محصولات شما با کیفیت‌تر از محصولات رقبا باشد، شما وظیفه دارید که پیش از هر کاری اعتماد او را جلب کنید. برای ایجاد ارتباط نیاز به گرفتن چندین تماس تلفنی و ملاقات حضوری با او دارید تا از این طریق بتوانید پیشنهادات فروش را به او ارائه دهید.

پزشکانی که تازه به این عرصه ورود پیدا کرده‌اند ممکن است که برای آزمایش تجهیزات پزشکی، تمایل زیادی از خود نشان دهند؛ به این دلیل که هنوز با هیچ تامین کننده دیگری ارتباط برقرار نکرده اند.

4. تحریک مخاطب به ارائه نظر

کاربران خود را به شبکه‌های اجتماعی یا وبسایت‌تان ترغیب کنید تا نظرات شما را با سایرین به اشتراک بگذارند.

براساس تحقیقات و پژوهش‌های مختلف تقریبا 88 درصد مشتریان به نظراتی آنلاین اعتماد می‌کنند.

از مشتریان راضی خود بخواهید تا تجربیاتشان را در ارتباط با کسب و کار یا محصول شما به اشتراک بگذارند. نظرات مثبت علاوه بر اینکه کسب و کار شما را بیشتر در برابر دید مشتریان قرار می‌دهند بلکه اعتبار شما را در حیطه فعالیت‌تان بالا می‌برند.

5. استفاده از توزیع کنندگان

معمولا توزیع کنندگان اقدام به توزیع محصولات چندین شرکت تجهیزات پزشکی مختلف می‌پردازند.

بیمارستان‌ها یا پزشکان تمایل دارند که با توزیع کنندگان کمتری در ارتباط هستند و کسانی را انتخاب می‌کنند که تمامی نیازهای آن‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی را برطرف کنند.

توزیع کنندگان با پزشکان و بیمارستان‌ها رابطه برقرار می‌کنند و باعث جلب اعتماد آن‌ها می‌شود؛ بنابراین استفاده از این افراد برای فروش محصولات پزشکی باید در برنامه کاری خود قرار دهید.

از دیگر مزیت‌های استفاده از توزیع کننده که منجر به صرفه جویی در بخش بزرگی از هزینه‌های بازاریابی می‌شود.

6. ارائه محتوای ویدیویی

با توجه به تحقیقات صورت گرفته شده 93 درصد از کل تعاملات انسان‌ها بر مبنای محتوای بصری است. از سوی دیگر مخاطب بعد از تماشای ویدیویی یک محصول، انگیزه زیادی برای برقراری ارتباط با آن برند پیدا می‌کند.

در ابتدای امر می‌توانید یک ویدیویی در مورد «درباره ما» تولید کنید که در آن در خصوص کسب و کار و تجهیزات پزشکی خود مطرح کنید. در نهایت آن را در صفحه اصلی سایت و پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود بگذارید.

7. برمبنای وبینار برای بازاریابی تجهیزات پزشکی

برمبنای وبینار، شیوه‌های موثری برای تبلیغات برند محسوب می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که وبینارها با بازار هدف از نوآوری‌ها و تجهیزات پزشکی آگاه می‌شوند.

ایجاد رابطه با مشتریان هدف از طریق وبینار موجب می‌شود تا آن‌ها با محصولات و شرکت شما بیشتر آشنا شوند.

8. نقشه بازاریابی ایمیلی در بازاریابی و فروش تجهیزات پزشکی

کارشناسان و متخصصین در حوزه پزشکی به علت تعدد فعالیت‌هایشان یک روز پر مشغله را سپری می‌کنند.

این دست از افراد با دریافت ایمیل‌های مختلف و جذب کردن توجه آن‌ها به تجهیزات پزشکی جدید می‌توان یکی از استراتژی‌های بازاریابی برشمرد.

تجهیزات پزشکی

بازاریابان در قالب ایمیل‌های کوتاه به تاثیر بالقوه یک دستگاه بر روی بیمار می‌پردازند. ساختار و فرم یک ایمیل بسیار حائز اهمیت است؛ از همین رو باید جذاب و تخصصی باشد. با توجه به آسان بودن آن می‌تواند توسط تلفن همراه آن را مطالعه کرد.

بازاریابان از تصاویر بسیار بزرگ یا متنی خیلی کوتاه به منظور مشخص کردن مهم‌ترین نکات و ویژگی‌های دستگاه مربوطه استفاده می‌کنند به این دلیل که پزشکان زمان زیادی ندارند؛ از همین رو مختصر و مفید بودن به پزشکان کمک خواهد کرد که در یک بازده کوتاه مدت ایمیل‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

9. تمرکز بر روی بازارهای هدف

براساس عوامل مختلف مانند رشد جمعیت تعداد پزشکانی که در یک منطقه یا شهر کار می‌کنند. تلاش‌های بازاریابی خود را ابتدا بر روی این مناطق اعمال می‌کنند.

از دیگر استراتژی‌هایی که وجود دارد تمرکز بر روی مناطقی است که رقبای شما فعالیت زیادی در آن‌ها نداشتند. از همین رو این فرصت مناسبی است که بخش زیادی از بازار تجهیزات پزشکی آن منطقه را در دسترس شما قرار می‌دهد.

10. تبلیغات و تولید محتوا در رسانه‌های اجتماعی و وبسایت

برندهایی که حضور قابل توجهی در رسانه‌های اجتماعی دارند این مزیت را دارند که بتوانند مشتریان جدید خود را از روی برندشان شناسایی کنند.

تبلیغ محتوا علاوه بر اینکه منجر به آگاهی بیشتر از برند می‌شود می‌تواند اسم و برند شما را در بین مشتریان بالقوه و بالفعل افزایش دهد.

برای ایجاد محتوای مفید باید زمان کافی بگذارید حتما باید به نظرات مخاطبان پاسخ دهید.

از دیگر نکاتی که در تولید محتوا باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر چقدر برندتان بیشتر شناسایی گردد می‌توانید نام برند خود را در محتواهای خود از جمله اینفوگرافیک، عکس، مقاله و خبرنامه لحاظ کنید.

11. تمرکز بر روی تصمیم گیرندگان در بازاریابی تجهیزات پزشکی

شرکت‌هایی که کار تجهیزات پزشکی انجام می‌دهند بیشتر محصولات خود را مستقیماً به پزشکان می‌فروشند.

هدف شرکت‌ها این است که یک پزشک از محصول آن‌ها در فرایند جراحی خود استفاده می‌کند و از نتایج آن تا حدودی خرسند است و در تمامی جراحی‌های خود از آن استفاده می‌کند.

سیستم بیمارستانی که این محصول در آن استفاده می‌شود بایستی این دست از تجهیزات پزشکی را تایید کند.

شرکت‌های تجهیزات پزشکی رابطه موثری با جراحان و سازمان‌های بیمارستانی دارند.

تجهیزات پزشکی

بیشتر کلینیک‌ها یا بیمارستان‌ها پیش از اینکه در مورد سرمایه‌گذاری و خرید تجهیزات پزشکی تصمیم گیری کنند. با کارشناسان و پزشکان مختلف مشورت می‌کنند که بیشتر وقت‌گیر است.

شرکت‌های تجهیزات پزشکی کاهش دادن این زمان می‌توانند با پزشکان مربوطه رابطه ایجاد کنند.

با شناسایی بیشتر پزشکان مورد نظر و برقراری ارتباط موثر با آن‌ها و امکان از بین رفتن مشکلات بیمارستان‌ها توضیح دهد.

این شرکت‌ها با تنظیم برنامه‌هایی مانند برنامه‌های آموزشی و ارائه گواهینامه برای استفاده از تجهیزات مرتبط مشتریان را تشویق می‌کند تا از تجهیزات خریداری کنند.

12. همکاری تمامی قسمت‌های شرکت در بازاریابی تجهیزات

تجهیزات پزشکی از قطعات پیچیده و مبهمی تشکیل شده‌اند که از آن‌ها برای اهداف بسیار مهم درمانی استفاده می‌شود.

برای هر مرحله از ارائه یک محصول به بازار بایستی از متخصصان مختلف استفاده کنید. برای بالا بردن عملکرد و ایجاد یک تغییر و تحول اساسی در یک تجارت، کلیه قسمت‌های یک سازمان باید همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

چنانچه که اطلاعات بین قسمت‌های مختلف به اشتراک گذاشته شود و سرمایه‌گذاران تمرکز خود را بر روی نیازهای مشتری قرار دهند سازمان‌ها می‌توانند از فرصت‌های زیادی برای تقویت فعالیت‌های بازاریابی خود بهره‌مند شوند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *